Naturalne surowce kosmetyczne w produkcji kosmetyków – sprawdź, co warto o nich wiedzieć 0
Naturalne surowce kosmetyczne w produkcji kosmetyków – sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Podążając za trendami, zauważyć można, że obecnie fascynuje nas wszystko to, co naturalne. W związku z tym powrót do korzeni obserwuje się również w branży kosmetycznej. Produkty mają być jak najprostsze, a do tego wytwarzane za pomocą mało inwazyjnych metod. Jest to wynik wzrostu świadomości konsumentów. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy zatem poruszyć tematykę dotyczącą naturalnych surowców kosmetycznych. Czytaj dalej i sprawdź, czym są oraz jaki jest ich udział przy produkcji kosmetyków.

Czym są naturalne surowce kosmetyczne?

Przy wytwarzaniu ekologicznych kosmetyków wymaga się korzystania tylko i wyłącznie z naturalnych surowców kosmetycznych. Muszą one stanowić co najmniej 95% składu danego preparatu. Warto więc wiedzieć, czym są.

Otóż za naturalne surowce uważa się wszystkie produkty pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego. W tym ostatnim przypadku oczywiście tylko pod warunkiem, że nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia lub życia zwierzęcia. Dopuszcza się także ich wytwarzanie w procesach biotechnologicznych.

Poniżej zamieściliśmy kilka przykładowych surowców naturalnych:

– minerały – glinka,

– surowce roślinne – oleje, ekstrakty, soki, olejki eteryczne, algi, masła,

– surowce pochodzenia zwierzęcego – miód i mleko,

– surowce wytwarzane w procesach biotechnologicznych – kwas hialuronowy.

To właśnie dzięki wykorzystaniu naturalnych substancji, które występują w przyrodzie, kosmetyki ekologiczne są w pełni bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej skóry. Jeśli myślisz o ich wytwarzaniu, lecz nie wiesz, gdzie szukać składników, zajrzyj do naszego sklepu – znajdziesz w nim większość wymienionych wyżej produktów.

Procedury dopuszczalne podczas produkcji naturalnych kosmetyków

Produkcja naturalnych kosmetyków musi opierać się również na nieinwazyjnych procedurach fizycznych. W związku z tym dozwolona jest: filtracja, destylacja, mielenie, przesiewanie, suszenie, ekstrakcja, tłoczenie i liofilizacja. Jak widać, dopuszcza się więc tylko niewielkie przetwarzanie materiału. Pozwala to zachować wartości odżywcze, witaminy i inne dobroczynne substancje zawarte w składnikach.

Podstawa to odpowiednia baza kosmetyczna

Baza kosmetyczna to mieszanina surowców kosmetycznych, które stanowią podstawę do stworzenia kremu, szamponu, balsamu czy żelu do mycia. W tym przypadku można korzystać zarówno z gotowych preparatów, do jakich należy np. dostępna w naszej hurtowni baza szamponowa, jak i samemu stworzyć odpowiednie podłoże do dalszych prac. Taki produkt wytwarza się na bazie wodnej lub tłuszczowej. Od tego, którą z baz zastosujesz, zależeć będzie konsystencja kosmetyku.

Jako bazę tłuszczową wykorzystać można np. masła lub płynne oleje. To cenne źródła witamin, dlatego takie składniki dodadzą właściwości odżywiających. Zapewnią także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Przygotowanie tego rodzaju bazy jest bardzo proste. Wystarczy jedynie rozpuścić olej lub masło w kąpieli wodnej, schłodzić i zmiksować na krem.

Czasami jednak warto połączyć taką bazę z fazą wodną. Może mieć to miejsce np. podczas produkcji kremu, mydła czy balsamu. Oczywiście potrzeba do tego emulgatora, ale o tym nieco później. Teraz skupmy się na tym, czym jest faza wodna. Tak więc może nią być woda destylowana. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się też hydrolaty. To wszystko dlatego, że zawierają cenne składniki pochodzące z surowców roślinnych. To nadaje finalnemu produktowi dodatkowego działania.

Inne surowce naturalne, które wchodzą w skład kosmetyków

Naturalne surowce kosmetyczne mają liczne właściwości. Dodając określonych składników, możesz więc dowolnie sterować działaniem danego preparatu. Najcenniejsze są przede wszystkim wszelkiego rodzaju przeciwutleniacze, hydrolaty, emulgatory i humektanty. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacz, zwany również antyoksydantem, to składnik odpowiadający za zmniejszenie ilości wolnych rodników. W rezultacie kosmetyk, w którym występuje, spowalnia proces starzenia się skóry. Ograniczony może zostać także rozwój mikroorganizmów. Antyoksydanty nie pozostają też bez wpływu na preparat. Zabezpieczają go przed rozkładem oraz chronią przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie przedłużyć może się termin jego przydatności.

Hydrolaty

Hydrolaty to obecnie jeden z hitów kosmetycznych. Nic dziwnego, gdyż są to preparaty o wielu właściwościach. Przede wszystkim doskonale oczyszczają, zmiękczają, wygładzają oraz eliminują zaczerwienienia i obrzęki. Odpowiadają też za przywrócenie odpowiedniego pH skóry. Ich dodatkowe działanie zależy od rośliny, z której zostaną pozyskane.

Emulgatory

Jak już wiesz, aby związać składniki fazy wodnej i olejowej, nie dopuszczając przy tym do ich rozdzielenia, potrzebujesz emulgatora. Produkt ten zwany jest również stabilizatorem, gdyż stabilizuje kosmetyk, nadając mu odpowiedniej konsystencji. W rezultacie preparat nie rozwarstwia się i lepiej się wchłania. Skóra staje się więc nawilżona, a do tego miękka i aksamitna.

Humektanty

Podstawą pielęgnacji skóry jest odpowiednie nawilżenie. Bardzo cennym składnikiem naturalnych kosmetyków są więc humektanty. Należą do nich: aloes, miód, gliceryna i kwas hialuronowy. Tego rodzaju surowce kosmetyczne wiążą wodę w preparacie i skórze. W efekcie staje się ona nawilżona, a zmarszczki wyraźnie wygładzone.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl