Jakie surowce wybierać do produkcji kosmetyków naturalnych? Podpowiadamy 0
Jakie surowce wybierać do produkcji kosmetyków naturalnych? Podpowiadamy

Kosmetyki naturalne stały się poważną konkurencją dla produktów syntetycznych. Ma to związek z ich wysoką skutecznością i rosnącą świadomością konsumentów. Z tych właśnie powodów nie tylko coraz częściej znikają ze sklepowych półek, lecz również wiele osób zaczęło zajmować się ich wytwarzaniem. Należy jednak wiedzieć, jakie surowce wybierać do produkcji kosmetyków naturalnych. W przeciwnym razie może okazać się, że uzyskany produkt wcale takim preparatem nie jest. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, co jest dozwolone, a co zakazane.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyk naturalny to produkt oparty tylko i wyłącznie na wartościowych substancjach, które naturalnie występują w przyrodzie. Dzięki temu charakteryzuje się bogatym składem i różnorodnymi właściwościami. To, co najważniejsze, to jednak to, że troska o skórę polega tylko i wyłącznie na jej pobudzeniu i wspomaganiu naturalnych funkcji fizjologicznych. Dzięki temu nie narusza się jej naturalnych barier ochronnych.

W rezultacie kosmetyki naturalne nie powodują podrażnień, nie uczulają, ani nie zapychają porów. Tym samym sprawdzają się nawet w przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze. Nie ma w nich również żadnych szkodliwych substancji – dlatego też oprócz delikatności są także w pełni bezpieczne.

Jakie surowce wybierać do produkcji kosmetyków naturalnych?

Chcesz wiedzieć, jakie surowce wybierać do produkcji kosmetyków naturalnych? Musisz więc zapoznać się z listą składników, na których bazują takie preparaty. Specjalnie dla Ciebie umieściliśmy ją poniżej. Otóż, w przypadku kosmetyków określanych mianem naturalnych, dopuszcza się stosowanie:

wody charakteryzującej się odpowiednią czystością mikrobiologiczną;

surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które przetworzone zostały za pomocą nieinwazyjnych metod fizycznych, co pomaga zachować ich cenne właściwości. Mogą to być np. wszelkiego rodzaju olejki eteryczne, oleje roślinne, mleko lub też wosk pszczeli;

surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które przetworzone zostały za pomocą metod chemicznych, ale tylko pod warunkiem, że wykazują niską toksyczność. Za przykład podać można hydrolizaty protein roślinnych;

minerałów i surowców pochodzenia mineralnego, takich jak glinka czy krzemionka.

W związku z tym w składzie nie powinno być żadnych substancji syntetycznych. Warto jednak wiedzieć, że dopuszcza się drobne wyjątki. Najczęściej ma to miejsce wtedy, kiedy nie ma naturalnego zamiennika danego surowca, a obecność tego składnika jest uzasadniona. Doskonale wpisać się w to może np. kwas benzoesowy lub też kwas salicylowy. Należy jednak zaznaczyć, że dodatek ten może stanowić jedynie niewielką część danego kosmetyku.

Surowce zakazane w przypadku kosmetyków naturalnych

W przypadku kosmetyków naturalnych istnieje także lista surowców zakazanych. Jako że produkty te nie mogą zawierać żadnych substancji szkodliwych, w ich składach nie ma miejsca na:

– syntetyczne barwniki,

– syntetyczne substancje zapachowe,

– syntetyczne konserwanty, takie jak np. silikony SLS, SLES, BHT, glikol propylenowy PPG, parabeny, formaldehydy,

– produkty ropopochodne,

– inne silne detergenty.

Zabronione są zatem takie dodatki jak parafina, wazelina, a także oleje mineralne. Co więcej, wszystkie surowce powinny być pozyskiwane z odpowiednich źródeł oraz w sposób, który nie szkodzi środowisku. Wyklucza się więc składniki odzwierzęce otrzymywane w wyniku działań, które mogłyby powodować ich krzywdę, a także surowce z roślin genetycznie modyfikowanych.

Skąd brać surowce do produkcji naturalnych kosmetyków?

Jak już wspominaliśmy, coraz więcej osób zajmuje się samodzielnym wytwarzaniem naturalnych kosmetyków. Jest to nie tylko interesujące hobby, ale też pewność co do tego, że otrzymany produkt jest zdrowy i delikatny dla skóry. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, musisz zadbać głównie o sprawdzone źródło pozyskiwania surowców. Składniki, które wybierzesz, muszą wyróżniać się przede wszystkim wysoką jakością, która wpłynie na skuteczność działania danego preparatu. Gdzie je jednak znaleźć?

Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego e-sklepu. Dysponujemy szerokim asortymentem, składającym się nie tylko z gotowych produktów kosmetycznych o prostym składzie, ale też surowców niezbędnych przy wytwarzaniu naturalnych kosmetyków. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz dodatki o interesujących Cię właściwościach.

To, co najważniejsze, to jednak to, że zajmujemy się sprzedażą hurtową. Dzięki temu możesz uzyskać nie tylko niezbędny zapas surowców, ale też dużo korzystniejszą cenę i to wcale nie poprzez oszczędność na jakości składników.

Dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w zakresie własnoręcznego wytwarzania eko-kosmetyków? Nic nie szkodzi! Stworzymy dla Ciebie indywidualną recepturę na interesujący Cię produkt, dzięki której w łatwy i szybki sposób będziesz mógł rozpocząć swoją przygodę. Wierzymy jednak, że dzięki temu artykułowi wiesz już, jakie surowce wybierać do produkcji kosmetyków naturalnych, więc znacznie łatwiej będzie Ci również samodzielnie skomponować odpowiedni skład, wykluczając przy tym wszelkie szkodliwe i zakazane dodatki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl