Na co zwrócić uwagę przy wyborze hydrolatu? Takie pytanie pojawia się dość często i wbrew pozorom jest bardzo istotne. To dlatego, że chociaż produkt ten ma dość szerokie zastosowanie, to najlepsze rezultaty może przynieść wtedy, gdy zostanie odpowiednio dopasowany. Mnogość wariantów powoduje jednak, że łatwo można się pogubić. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie chcielibyśmy podpowiedzieć Ci, jaki hydrolat powinnaś wybrać do codziennej pielęgnacji skóry twarzy.
Co to jest hydrolat i dlaczego warto włączyć go do codziennej pielęgnacji skóry twarzy?
Hydrolat, zwany również wodą kwiatową lub roślinną, to produkt uboczny, który powstaje podczas pozyskiwania olejku eterycznego. Nie oznacza to jednak, że jest on od niego gorszy. Wręcz przeciwnie, gdyż ma bardzo bogaty skład. Co więcej, w przeciwieństwie do olejków może być stosowany bezpośrednio na skórę. To wszystko dlatego, że jest łagodny i nie podrażnia, ani nie uczula. Jest więc dobrze tolerowany przez osoby ze skórą wrażliwą i może być aplikowany nawet w okolicach oczu.
Zależy Ci na tym, aby poprawić kondycję swojej skóry? Włącz więc odpowiednie hydrolaty do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Można je stosować na wiele sposobów. Najczęściej jednak stają się alternatywą dla zwykłego toniku. Produkt ten pielęgnuje i odżywia cerę, dostarczając jej witamin, peptydów i ceramidów. Najważniejsze jest jednak to, że jest w pełni naturalny. Nie zawiera zbędnych dodatków, konserwantów czy silikonów, które tak naprawdę nie wpływają zbyt dobrze na skórę.
Wody kwiatowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich główne właściwości zależą jednak przede wszystkim od rośliny, z której powstały. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaki hydrolat wybrać.
Jaki hydrolat wybrać?
Hydrolaty stają się coraz popularniejsze. W związku z tym nieustannie powstają nowe warianty, które różnią się od siebie nie tylko zapachem, ale też właściwościami. Jak więc wybrać ten odpowiedni?
Uwagę zwróć przede wszystkim na rodzaj cery i problem, z którym się zmagasz. Wówczas poznasz jej potrzeby i tym samym łatwiej będzie Ci dokonać właściwego wyboru. Poniżej podpowiemy Ci, jaki hydrolat powinnaś wybrać ze względu na rodzaj i typ cery.
Hydrolat a rodzaj skóry
Wyróżniamy cztery główne rodzaje skóry: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Każda z nich wymagać będzie innej pielęgnacji.
Cera tłusta
W przypadku cery tłustej obserwuje się nadmierną pracę gruczołów łojowych. W rezultacie skóra szybko zaczyna się błyszczeć i ma tendencję do trądziku, zaskórników, a nawet infekcji grzybiczych. Hydrolat, który zastosujesz, musi więc wykazywać działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające i nawilżające. Pożądane jest też łagodzenie podrażnień i regulacja wydzielania sebum. W to doskonale wpisuje się hydrolat z: lawendy, melisy, róży damasceńskiej, bławatka oraz z czarnej porzeczki.
Cera sucha
Jeśli Twoja skóra ma tendencję do przesuszania, to oznacza, że charakteryzuje ją zbyt małe wydzielanie sebum. Rezultatem tego jest naruszenie bariery ochronnej, co zwiększa ryzyko powstawania podrażnień. Konieczne jest więc odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, a także zabezpieczenie przed utratą wilgoci. Kosmetyk musi być jednak łagodny. W tym wypadku postaw na hydrolat z: magnolii, Neroli, bławatka, lawendy lub też różany.
Cera normalna
Chociaż przy cerze normalnej wydzielanie sebum przez gruczoły jest w normie, to nie należy jej zaniedbywać. Mogłoby to bowiem prowadzić do powstawania niedoskonałości. Staraj się więc regularnie ją oczyszczać, nawilżać i odżywiać. Tylko w ten sposób uda Ci się podtrzymać równowagę. Bardzo ważne jest też zadbanie o ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu. Takie właściwości ma hydrolat różany, Neroli i lawendowy.
Cera mieszana
Cera mieszana to połączenie skóry tłustej (głównie w strefie T) i suchej bądź normalnej. Twoje działanie powinno przebiegać zatem dwutorowo. Najlepiej, aby wybrane przez Ciebie produkty miały właściwości normalizujące i regulujące. Doskonałym wyborem będzie więc hydrolat lawendowy. Możesz jednak wybrać również hydrolat z gorzkiej pomarańczy Neroli.
Hydrolat a typ skóry
Oprócz rodzajów skóry, wyróżnić można jeszcze jej poszczególne typy. Jest to głównie problematyka, z którą dana cera się zmaga. To również jest bardzo istotne przy wyborze odpowiedniego hydrolatu.
Cera trądzikowa
Na Twojej twarzy pojawiają się krostki, grudki, zaskórniki, a niekiedy nawet blizny? W takim razie masz do czynienia z cerą trądzikową. W jej przypadku bardzo ważne jest regularne oczyszczanie i usuwanie nadmiaru sebum. Hydrolat powinien więc wykazywać właściwości oczyszczające, tonizujące, antybakteryjne, zwężające pory i przeciwzapalne. Dużym plusem jest też regulacja produkcji sebum. Jaki hydrolat wybrać więc do skóry trądzikowej? Odpowiedni będzie ten pozyskiwany z pomarańczy Neroli, lawendy i róży damasceńskiej.
Cera wrażliwa
Pielęgnacja cery wrażliwej nie należy do łatwych. Ma ona tendencję do powstawania podrażnień, dlatego stosowane kosmetyki powinny być bardzo łagodne. Hydrolaty oczywiście takie są. Dobrze by jednak było, gdyby dodatkowo wykazywały działanie łagodzące – jak hydrolat lawendowy, różany oraz z Neroli.
Cera naczynkowa
Widoczne zaczerwienienia w formie tzw. pajączków to rozszerzone i popękane naczynia krwionośne. Jest to domena cery naczynkowej, która wymaga wzmocnienia żył. Takie właściwości wykazują hydrolaty z róży, Neroli i z czarnej porzeczki.
Cera dojrzała
Każda cera niestety się starzeje. Widać to pod postacią zmarszczek, przebarwień i utraty elastyczności. Nie oznacza to jednak, że nie można spowolnić tego procesu. Co więcej, jeśli chcesz cieszyć się dobrą kondycją skóry, to jest to nawet wskazane. Postaw przede wszystkim na regenerację, nawilżenie, rozjaśnienie i poprawę jędrności. Ważna może być również ochrona przed szkodliwymi czynnikami, w tym głównie przed słońcem. Do cery dojrzałej idealny będzie zatem hydrolat różany, lawendowy, z Neroli lub ten z drzewa sandałowego.
Teraz wiesz już, jaki hydrolat wybrać. Jeśli będziesz kierować się powyższymi wskazówkami i regularnie stosować dany produkt, to z pewnością spełni on wszystkie Twoje oczekiwania. Mimo wszystko pamiętaj, aby kupować tylko ze sprawdzonych źródeł. Niestety na rynku spotkać można wiele kosmetyków, które hydrolatami okazują się tylko z nazwy. Nie popieramy tej praktyki, dlatego u nas znajdziesz tylko 100% hydrolaty, które bez problemu dopasujesz do potrzeb swojej skóry.